U zgradi Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona danas su potpisani ugovori o isporuci tri nova, savremena vozila hitne pomoći. Ugovore su potpisale premijerka HNK Marija Buhač i direktorica tvrtke Blaco d.o.o. Grude Ana Grubišić, u svojstvu zastupnice konzorcija tvrtki M.R.M. d.o.o. Ljubuški i Blaco d.o.o. Grude.
Vlada HNK nabavlja predmetna vozila u ukupnoj vrijednosti od 549.666,00 KM, u sklopu kontinuiranog procesa opremanja i modernizacije domova zdravlja na području kantona. Prema planu raspodjele, jedno vozilo je namijenjeno Domu zdravlja Mostar, dok preostala dva idu u općinu Prozor-Rama.
Buhač: „Zdravstvo smo postavili u sami vrh prioriteta“
Premijerka Marija Buhač istakla je da je ova nabavka nastavak sistemske brige za zdravstvene ustanove i pacijente u kantonu, najavivši brzu isporuku vozila na teren.
„Ovo je samo nastavak naše stalne brige za potrebe kantonalnog zdravstvenog sistema, a vozilo hitne pomoći je ključni odnosno temeljni preduslov za uspješan odgovor na potrebe pružanja hitne medicinske pomoći na terenu. Od samog preuzimanja dužnosti, zdravstvo smo postavili u sami vrh prioriteta. Konkretnim potezima stalno svjedočimo kako podržavamo projekte iz svih nivoa zdravstvenog sistema – od primarne zdravstvene zaštite, odnosno dvanaest domova zdravlja u Kantonu, do podrške proširenju i opremanju, kao i drugim strateškim projektima tri bolnice u HNK-u“, izjavila je premijerka Buhač.
Za vozila hitne pomoći izdvojeno gotovo 2 miliona KM
Vlada HNK je u aktuelnom mandatu već provela značajne investicije u obnavljanje voznog parka zdravstvenih ustanova. Prethodno su nova vozila hitne pomoći uručena domovima zdravlja u Čapljini, Čitluku, Jablanici, Konjicu, Mostaru (DZ Stari grad), Neumu, Ravnom i Stocu, za što je izdvojeno 1.382.000,00 KM.
Uz danas potpisani ugovor za nova tri vozila, ukupna izdvajanja Vlade HNK samo za ovu namjenu dostižu iznos od gotovo 2 miliona KM, čime se značajno podiže nivo i brzina medicinske usluge za sve građane kantona.



